Search by category:
Egyéb kategória

Tikkasztó hőség és jégeső után: bizonytalan az idei szőlő terméshozama

Tikkasztó hőség és jégeső után: bizonytalan az idei szőlő terméshozama

Károly Zsolt

2024. 08. 13., k – 15:09

Kürt/Izsa |

Szélsőséges időjárás jellemzi az idei nyarat, vallják a szőlőtermesztők és a borászok. A tikkasztó hőséget időnként viharos időjárás váltotta jégesővel, zivatarral. Tartós csapadék nem érkezett ahhoz, hogy a forró nyári napokon igazán jó terméssel büszkélkedjenek. Kasnyík Zoltánnal és Heiszki Gáborral arról is beszélgettünk, hogy korábban kezdődik az idei szüret.

„Átlagos cukorfokok várhatók, mintegy harminc százalékkal kevesebb a lé, mivel idestova hatvan napja nem esett az eső Kürtön. Átlagban 6,5 deci levet nyerünk egy kiló szőlőből, ám az idei eredmények minden tekintetben középszerűek lesznek, nagyon-nagyon hiányzott a szőlőtermés biztató és teljes beéréshez az igazi, kiadós eső” – tájékoztatott Kasnyík Zoltán, a kürti hegyközség képviselője, a C-Winery borászatból.

 Elmondta továbbá, hogy várhatóan 2-3 héten belül megkezdődik a szüret, talán csak a kései vörös fajtákat hagyják még beérni. A Dunaj szőlőt rendszerint szeptember 15-e táján kezdték el szüretelni, de idén már augusztus végén le kell szedniük. A szőlőültetvények között akadnak olyanok, ahol 70 százalékos károk keletkeztek, 50-80 méter hosszon csak fürtönként maradt meg a termés ezeken a helyeken. Kisújfalu felől a borosgazda szerint szép és ép a szőlőtermés, ám az északi oldalról elverte a jégeső. Tavaly a peronoszpóra kínozta meg a gazdákat. Kasnyík Zoltán ezzel kapcsolatban azt is elárulta, hogy 2015-től alkalmazzák a biológiai növényvédelmet, ám a biopermetek nem annyira aktívak, tavaly 50-60 százalékos káruk keletkezett. 

„Már a harmadik évet húzzuk úgy, hogy eléggé gyér termést takarítunk be. De ugyanez vonatkozik más mezőgazdasági terményekre is, kiszáradt a kukorica, a napraforgó, a kertben mi is tapasztaljuk, hogy mennyi negatívumot hoz magával az iszonyú szárazság, és milyen pusztítást okoz a jégeső” – tette hozzá.

A Nyitott Pincék Napján idén is mintegy 2500 vendég látogatott el a kürti szőlőhegyre, hogy helyben kóstolja meg a kürti gazdák borait, ismerkedjen a pincészetekkel. Aznap ugyan esett némi csapadék a szőlőhegyen a kora esti órákban, ám a gazda elmondása szerint az alig 15 milliméter mennyiségű csapadék két napon belül teljesen felszívódott a szomjas, berepedezett talajba, és a szőlőnek nem igazán segített. Ilyen kis mennyiségű eső már nem tudja helyrehozni azt, amit a korábbi, heteken át tartó szárazság okozott, mivel a szőlő héja már megérett. Ha most érkezne némi eső a szüret előtt, attól csak berepedezne a szőlő. Megtudtuk továbbá, hogy a hordók ötven százaléka üresen maradt, ami nem tesz jót nekik. A borosgazdáknak megfelelő módon kell kezelniük ezeket a hordókat is, át kell mosniuk speciális lúgos majd savas oldattal, hogy a PH-semlegességet beállítsák. Nem szabad vizesen hagyni sem, mert a víz megöregszik benne, később kellemetlen szagok, ízek keveredhetnek a beleöntött bor ízével, illatával. A hordó igazi és jó tartósítószere mindenképpen a bor.

Heiszki Gábor, az izsai Heiszki Pincészet borásza nem sok pozitívumot tud mondani a helyzettel kapcsolatban. 

„A gyorsan és korán érő szőlőt nincs kapacitás elrakni, ugyanis van egy úgynevezett borászév, amikor megpróbáljuk értékesíteni a meglévő borainkat. Amíg nem ürül a pince, addig nincs nagyon hely az új termésnek. Mindemellett a szőlő a korai érésnek köszönhetően elveszti a savtartalmát, ami arra lesz hatással, hogy a bor gyengébb, vékonyabb lesz, hamarabb fog tönkremenni. Egyelőre a fehéreknél nagyobb a probléma, meglátjuk majd a vöröseket” – részletezte a problémát Heiszki Gábor. 

Hozzátette azt is, hogy a seregélyek sem egyszerűsítik a helyzetet, most kezdett érni, de már lakmároznak belőle.

 „Főleg az a baj, hogy ha egy irsait nézünk, amit augusztus végén, szeptember elején szoktunk szedni, az most már augusztus első heteiben a pincékben van. Ez egy kényszerérés, nem tud mit kezdeni a hőséggel a növény, s a jégesők sem segítették a helyzetet. Vannak települések, ahol teljesen tönkretette az időjárás a termést” – tette hozzá.

Kérdésünkre elmondta, ezt a helyzetet nagyon nehéz kezelni, jól kell megválasztani a szüret időpontját. 

„Marad a mesterséges sav hozzáadása, vagy a küvésítés. De hiába pótoljuk mesterségesen a savakat, az nem olyan, mintha természetes lenne. A legtöbb borász valószínűleg keverni fogja a különböző fajtákat” – mondta.

 A Heiszki Pincészetnél a Zala gyöngye szőlőfajta két hete megérett, de a mennyiség nem annyi, mint egy átlagos évben, az időjárás megviselte. Két lehetőségük maradt, vagy hozzákeverik valamihez, vagy megpróbálnak Zala gyöngyét szerezni, hogy elérjék a kívánt mennyiséget. 

„A párosítással is gond van, mert hiába szeretnénk ezt a megoldást választani, ha a kiválasztott párja még nincs beérve. A koraiak túlérnek” – hívta fel a figyelmet a nehézségekre, majd hozzátette, hogy nem csak nálunk, de Tokajban is ugyanez az helyzet.

„Kellemetlen szituáció, most vannak a fesztiválok, a rendezvények. Amikor a legtöbb borász próbálja értékesíteni a készleten lévő borokat, már szüretelni kellene. Nekem november végéig fogynak el átlagosan a borászévi borok, így nem igazán tudom hova rakni a hirtelen jött korai mustot” – mutatott rá.

 Heiszki Gábor elmondta, nagyon változó éveken vannak túl, 2020-ban már tapasztaltak hasonló problémákat a hőségtől, 2021-ben volt kedvezőbb az időjárás, azonban 2022 ismét csak nehéz év volt. 2023 mérsékeltebb volt ismét, de 2024 felborít mindent. 

„A hőség csak az egyik probléma, a másik a csapadék hiánya, vagy épp akkor jön az égi áldás, amikor nem kéne. Ehhez különböző technológiai eszközökkel lehetne csak alkalmazkodni. Egy másik lehetőség, hogy hőkedvelőbb fajtákat fogunk telepíteni, ha folyamatosan ilyen időjárással nézünk majd szembe” – zárta gondolatait.

 

(Száz Ildikó és Károly Zsolt)

Read More

Post Comment