Search by category:
Egyéb kategória

A harmincéves együttműködés ünnepe

A harmincéves együttműködés ünnepe

Kürthy Judit

2024. 08. 23., p – 10:25

Rábapatona/Egyházkarcsa |

Díjátadóval egybekötött jubileumi ünnepséget tartottak a rábapatonai Szentháromság templom előtt, ahol hivatalosan is megújították az Egyházkarcsa és a magyarországi Rábapatona testvértelepülések közötti három évtizedes barátságot.

Az új okmányt 2024. augusztus 20-án írták alá, ahol Gódány László, Egyházkarcsa és Kovács László, Rábapatona korábbi polgármesterei is jelen voltak, majd a megállapodást követően mindketten gratuláltak a jelenlegi polgármestereknek a több évtizedes örökség továbbviteléhez. 

Segítik egymást 

A jubileumi ünnepségen megemlékeztek az államalapításról és Szent István hagyatékáról. Rábapatona polgármestere, Molnár-Nagy Béla köszöntő beszédében kiemelte a magyar összetartozás érzésének fontosságát, mely körülményektől független és határokon átívelő. 

„Újra fel kell ismernünk igazi értékeinket és eredményeinket, örülnünk kell nem csak a magunk, de mások értékeinek és bőségének is. Segítenünk kell egymást családunkban, lakóközösségünkben, nemzetünkben egyaránt, mert ebben a jelenlegi sorsfordító időszakban csak így tudjuk továbbvinni Szent István király örökségét”

 – vélekedett.

Díjátadó

A csaknem háromezres lélekszámú Rábapatonán évről évre az augusztusi államalapítás ünnep keretében adják át a település kitüntetéseit. A helyi önkormányzat képviselő-testületének egyhangú szavazatával a 2024. évi 32-es számú határozatában azt a döntést hozta, hogy a 2024-es évben a „Rábapatona községért” kitüntető címet Gódány Lászlónak, Egyházkarcsa alpolgármesterének adományozza. Gódány László 1977-ben az egyházkarcsai és rábapatonai mezőgazdasági szövetkezetének határon átnyúló szakmai kapcsolatai révén ismerte meg közelebből a Győr-Moson-Sopron vármegyében fekvő Rábapatonát. 1994. augusztus 20-án, amikor már polgármesterként állt Egyházkarcsa élén, az akkori rábapatonai polgármesterrel, Kovács Lászlóval testvértelepülési okmányt írtak alá, melynek célja a gazdasági, oktatási, művelődési és sport területen zajló tapasztalatcsere, nemzetközi, határokon átívelő kapcsolatok kialakítása és erősítése az európai integráció jegyében. Gódány László a mikrofonhoz lépve megköszönte a megtiszteltetést, majd megemlékezett a régi időkről, majd arról, amikor az ifjabb Kovács Lászlóval, a polgármester fiával közösen megtekintettek egy soproni illetőségű ipari park infrastruktúráját kiépítő vállalkozást. Ekkor született meg ugyanis az ötlet, melyben egy 150 hektáros, öreg szőlőtőkés területből egy olyan ipari park nőtte ki magát, ahol ma már 4000 ember dolgozik. Úgy fogalmazott, eleinte tanultak egymástól, most pedig már ők tanítják a fiatalabb generációt és adják át örökségük. 

„Nagyszerű barátságunk 1977-től a mai napig tart. Ezalatt véleményt cseréltünk, segítettük és támogattuk egymást. A delegációk összetétele ugyan cserélődött, de a nemzetközi jó kapcsolat mindig megmaradt egymás közt. Meghatódtam a díjtól. Szülőföldem elismerései mellett az egyik legfontosabb kitüntetés számomra. Talpon kell maradni. A közösségért felelősséget kell vállalnunk, az oktatásért, az iskolaügyért”

 – mondta lapunknak a díjazott, Gódány László.

A barátság megújítása

A sokoldalú és széles körű kapcsolat erősítéséért a két település szeretné, ha lakosai az egymással való rendszeres találkozás által megismernék egymást, tapasztalatokat cserélnének, megosztanák tudásukat egymás közt, hogy ezáltal a két község gyarapodhasson. A kapcsolat folytonosságát garantáló dokumentumot Mórocz Péter, Egyházkarcsa korábbi alpolgármestere, jelenlegi polgármester, illetve Molnár-Nagy Béla, Rábapatona polgármestere írták alá, majd pecsételték le községük hivatalos bélyegzőjével. Baráti viszonyuk megújításával törekednek arra, hogy lakosainak lehetőséget adjanak az újbóli találkozásokra. Szorgalmazzák a két településen működő szervezetek, oktatási-nevelési, művelődési és sport-intézmények között kialakítható és rendszeressé tehető együttműködést, ami az élet minden területén virágozhat. Szakmai téren is számítanak egymás segítségére, nemcsak mezőgazdasági, hanem a tudomány egyéb területein működő vállalkozók tudására is. 

„Felemelő pillanat volt ezt a dokumentumot 30 év után újra aláírni. Polgármesterségem alatt ez volt az első ilyen lehetőség. Ez egy olyan örökség, egy olyan érték, amit szeretnénk kölcsönösen továbbvinni Molnár-Nagy Bélával”

 – mondta Mórocz Péter. Az eltelt évtizedek alatt szoros baráti, családi kapcsolatok létesültek a két község családjai között, rendszeresen részt vesznek egymás rendezvényein, fellépnek többek között egymás falunapjain és a hétköznapokban is gyakorta ellátogatnak egymáshoz. A civil szervezeteken belül is kialakultak baráti viszonyok, különösen az önkéntes tűzoltóknál. 

„Együttműködésünket szeretnénk az az oktatáson belül is kiterjeszteni. Felmerült egy cserediák program ötlete is, melyet jelenleg Burján Imrével, Rábapatona alpolgármesterével, a helyi általános iskola igazgatójával egyeztetünk. Terveink szerint az egyházkarcsai és a rábapatonai tantestület már idén ősszel találkozhat egymással, hogy megbeszéljék a további részleteket”

 – tette hozzá.

Jelenünk

„Örülök neki, hogy továbbvisszük a barátságot. Idővel mindig más és más felállásban, más-más emberekkel találkozott a két község. Jó dolog, hogy van közös múltunk, jelenünk és ezek szerint lesz közös jövőnk is”

 – jegyezte meg Molnár-Nagy Béla. A 2006-ban életre hívott „Rábapatona községért” díj történetében eddig nem volt még olyan, hogy ne helybeli kapta volna, a javaslatra azonban a helyi önkormányzat képviselői egyöntetű igennel szavaztak. Gódány László csaknem 50 éves rábapatonai jelenléte több helyi szervezetnél is gyarapította annak tevékenységét. Korábban hagyományőrzők, táncegyesületek, cégek, népművelők, tanárok vagy olyan magánszemélyeknek ítélték oda, akik a településért komoly munkát végeztek, erős közösségformáló hatással bírtak.

Rábapatona legközelebbi nagyobb beruházása a templom, majd a polgármesteri hivatal épületének felújítása lesz, melyeket szeretnék még ebben az évben elkezdeni és be is fejezni. Ezeken felül folyamatosan pályáznak útfelújításokra és jövőbeni terveik közt szerepel a meglévő közterek rekonstrukciója és továbbiak kialakítása, valamint a helyi óvoda és iskola épületének szükségszerű bővítése. Két nagyobb közösségi programra készülnek még az idén, az egyik az október 23-i megemlékezés lesz, majd az adventi időszak, s ahogy az eddigi években, idén is nagy jelentőségű lesz a község életében.

Read More

Post Comment