Search by category:
Egyéb kategória

Danko újabb terve: szlovák zászlókkal a szuverenitásért

Danko újabb terve: szlovák zászlókkal a szuverenitásért

Nagy Roland

2024. 08. 26., h – 14:33

Pozsony |

Az SNS beterjesztett a parlament elé egy törvényjavaslatot, mellyel köteleznék a szlovák zászlók kifüggesztését az állami tulajdonban lévő épületekre. Andrej Danko pártelnök szerint meg kell erősíteni az állami jelképek pozícióját az LMBTQ-ideológiával szemben.

Az SNS képviselői augusztus 23-án terjesztették be a parlament elé a javaslatot, amellyel módosítanák az állami jelképekről és azok használatáról szóló jogszabályt. Az új törvény értelmében kötelezővé tennék az állami tulajdonban lévő épületek számára a szlovák állami lobogó kihelyezését.

„A kötelezettség nemcsak az állami intézmények egységesítésére, valamint az azonosításuk megerősítésére szolgál, hanem elmélyítené az állami jelképek szerepét is mint az állam képviseletének elválasztathatatlan elemeit. A nemzeti lobogónak a Szlovák Köztársaság szuverenitásának alapvető jelképeként láthatónak kell lennie minden releváns állami intézményen, így biztosítva annak megfelelő és méltó ábrázolását”

– olvasható a javaslat indoklásában.

Az SNS képviselői szerint az intézkedés egyúttal az állampolgárok nemzeti tudatának megerősítésére is szolgál, amely alapvetően a nemzeti szimbólumok iránti tiszteletből gyökerezik.

A szivárvány ellen

Az indoklásban továbbá kifejtik, hogy az utóbbi időben egyre többször fordul elő az olyan szimbólumok és vizuális elemek kifüggesztése a nyilvános intézményekre, amelyek nem tartoznak az állami jelképek közé, ezzel pedig

„veszélyeztetik az említett intézmények véleménysemlegességét”.

Az új törvény értelmében viszont tilos lesz kifüggeszteni, elhelyezni vagy bármilyen módon ábrázolni olyan szimbólumokat, amelyek nem tartoznak a szlovák állami jelképek, az Európai Unió tagországainak zászlói, valamint a községek címerét ábrázoló lobogók közé.

„Ezen tilalommal elkerülhetővé válnak a helyzetek, amelyek nemkívánatos politikai vagy ideológiai megnyilvánulásokhoz vezethetnek az állami és a nyilvános intézmények kapcsán”

– fogalmaznak a javaslat megalkotói.

Az indoklásba ugyan nem került be, de Zuzana Škopcová, a párt szóvivője a TASR hírügynökségnek megerősítette, hogy a javaslat reakcióként jött létre az LMBTQ-közösséget támogató intézmények aktivitása kapcsán. Az utóbbi időben ugyanis többször előfordult, hogy egy-egy intézményere kifüggesztették a szivárványszínű zászlót. Így tett például Zuzana Čaputová korábbi köztársasági elnök az elnöki palotánál a pozsonyi kettős gyilkosság után, mely során két fiatallal végeztek a Tepláreň nevű bárnál a szexuális orientációjuk miatt.

„Ez a trend gyakran az LMBTQ-közösséghez kapcsolódik, így a társadalom megosztottságához vezet, és közvetett módon diszkriminálja az eltérő véleménnyel rendelkező személyeket. A javaslat célja, hogy helyreállítsa az állami intézmények véleménysemlegességét, így biztosítva, hogy az állami szervek minden egyes állampolgárt szolgálnak, függetlenül a nézeteiktől”

– nyilatkozta az SNS szóvivője.

Nagy bírság járhat

A törvényjavaslat továbbá kimondja, hogy belügyminisztérium, illetve az illetékes járási hivatal kivételt adhat a jelképek kifüggesztése kapcsán, amit az adott intézménynek írásban kell majd kérvényeznie. Az SNS szerint ezzel kellően rugalmas marad a jelképhasználat, ugyanakkor elkerülhetővé válik a különféle szimbólumok önkényes előtérbe helyezése.

Azok az intézmények, amelyek nem tartják be a törvényt, akár 30 ezer eurós bírságot is kaphatnak. A jelenleg hatályos jogszabályok értelmében a kiszabható büntetés nagysága 7 ezer euró, vagyis Dankóék több mint négyszeresére emelnék a felső határt.

„Ezzel kerül kifejezésre az az elhatározás, hogy az állami jelképeket a törvénnyel összhangban kell felhasználni, és el kell kerülni a velük való visszaélést”

– olvasható a dokumentumban.

Zajlik a kultúrharc

Dankóék az utóbbi időben többször is felháborodásukat fejezték ki a szivárványos zászlók, valamint a szlovák nemzeti lobogó felhasználása kapcsán. Egy hónappal ezelőtt, a pozsonyi Pride felvonuláson például az egyik demonstráló egy olyan szivárványszínű lobogót lengetett, amelyre ráhelyezték a szlovák címert is. Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter feljelentést tett, mivel szerinte meggyalázták az egyik legfontosabb szlovák állami jelképet.

Két héttel ezelőtt lapunk is beszámolt arról, hogy az SNS képviselői egy olyan törvényt is beterjesztettek a parlament szeptemberi ülésének napirendjére, amellyel amellyel korlátoznák a szexuális orientációval és nemi identitással kapcsolatos témák propagálását az iskolákban. Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter azonban úgy reagált, jobb lenne, ha Dankóék a saját minisztériumaik problémáival foglalkoznának.

Kapcsolódó cikkünk

Az SNS szeptemberben a parlament elé terjeszt egy javaslatot, amellyel korlátoznák a szexuális orientációval és nemi identitással kapcsolatos témák propagálását az iskolákban. Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter azt üzente Andrej Dankónak, jobb lenne, ha minden párt az általa irányított minisztérium problémáival foglalkozna.

Az SNS állítja, az a céljuk, hogy az iskolai közeg a szexuális irányultság és a nemi identitás témájában egy semleges hely maradjon. A párt álláspontja szerint meg kell védeni a gyermekeket a nem megfelelő befolyástól. „Úgy gondoljuk, az oktatási rendszernek egy olyan helynek kellene lennie, ahol a gyermekek a tudás megszerzésére és a képességeik fejlesztésére összpontosíthatnak anélkül, hogy ki lennének téve a szexuális orientációval és a nemi identitással kapcsolatos ideológiának, illetve propagandának” – fogalmazott Andrej Danko, az SNS vezetője. 

Zuzana Škopcová, a párt szóvivője kiemelte, a törvényjavaslattal olyan feltételeket szeretnének teremteni az iskolákban, amelyek biztosítják a már említett ideológiai semlegességet. Az intézkedések minden egyes szlovákiai oktatási intézményre vonatkoznának. Az SNS-ben meg vannak győződve arról, hogy a törvény elfogadásával sikerül megőrizni a tradicionális értékrend helyét az iskolákban. „A javaslat a szülők és a tanárok egyre növekvő aggodalma miatt született, akik úgy gondolják, a gyermekeket bizonyos témák kapcsán nem megfelelő behatások érik. Bízunk benne, hogy a semleges oktatási feltételek megteremtése az egészséges és kiegyensúlyozott oktatás kulcsa” – zárta Danko. 

Drucker visszaszólt

 Az oktatási minisztérium lapunknak is eljuttatott közleményben reagált az SNS vezetőjének elképzelésére. „Drucker miniszter nagyra értékeli, hogy a kollégái az SNSből érdeklődést mutatnak az oktatás iránt, de bízik abban, hogy a saját tárcáikon belül is észlelik a problémákat. Az oktatási minisztérium teljes mértékben a kormányprogramban foglaltak teljesítésére koncentrál, és továbbra is mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a gyermekek hozzáférhessenek a minőségi oktatáshoz, illetve hogy a pedagógusok méltányos körülmények között végezhessék a munkájukat. A tárca már augusztus végén beterjeszt egy széles körű törvénymódosító javaslatot, amelyet akár az oktatás bársonyos forradalmának is nevezhetünk” – üzente a minisztérium sajtóosztálya. Hozzátették, a koalíciós szerződés értelmében minden tárcának megvan a felelős pártja és irányítója, aki törvényalkotási jogkörökkel rendelkezik, a Hlas pedig tiszteletben tartja a koalíciós szerződést, és soha nem avatkozik bele olyan minisztériumok működésébe, amelyekért egy másik párt felel. 

A nagy kép 

Az SNS és a Hlas között már a tavalyi kormányalakítás óta feszült a viszony, Danko és Peter Pellegrini (jelenlegi köztársasági elnök, idén áprilisig a Hlas vezetője) között régóta zajlik a nyilvános üzengetés. Egy ideig úgy tűnt, hogy az államfőválasztás idejére a két pártelnök félretette a nézeteltéréseit, mivel Danko a második fordulóban támogatásáról biztosította Pellegrinit. A látszólagos béke azonban nem tartott sokáig, a választás után az SNS azonnal bejelentkezett a parlament elnökének megüresedett székéért (amit korábban szintén Pellegrini foglalt el). A Hlas azonban nem volt hajlandó lemondani a házelnöki tisztségről. Végül abban maradtak a felek, hogy a kérdést csak a nyári szünet után tisztázzák. 

Az utóbbi napokban azonban ismét elindult az üzengetés. Miután Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter menesztette Matej Drličkát, a Szlovák Nemzeti Színház (SND) igazgatóját, Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter és a Hlas elnöke nemtetszését fejezte ki. Mint mondta, Drličkát egy jó képességekkel megáldott vezetőnek ismeri, aki sokat tett a szlovákiai kultúráért, ezért vannak kérdései a miniszter felé. Ľubica Laššáková, a Hlas parlamenti képviselője pedig elmondta, a koalíciós tanács következő ülésén megnyitják majd a kulturális szférában zajló elbocsátások témáját. 

Danko ezen nyilatkozatokat követően jelentette be, hogy változtatásokat akar az oktatás terén. 

(nar, TASR, HN)

Read More

Post Comment