Search by category:
Egyéb kategória

Miről árulkodik a fogsorunk?

Miről árulkodik a fogsorunk?

szaszifanni

2024. 08. 28., sze – 18:12

Villogóan szép fogsora mindenkinek lehet, akinek van rá elég pénze, de egészséges csak annak, aki törődik is vele. Az implantátumokkal, koronákkal pedig még többet kell foglalkozni, mint a saját fogakkal, de erről sokan megfeledkeznek, ezért végeredményben több a gondjuk, mint ha hagyták volna érintetlenül a fogaikat. Czakó Péter vágsellyei fogorvossal beszégettünk a fogápolás alapvető szabályairól és arról, hogy a szépség és az egészség mindig összeegyeztethető-e a fogászatban.

Neves szlovákiai magyar fogorvosdinasztiából származik. Hány generációra visszamenőleg?
Már a nagyapám is fogorvos volt. Budapesten kezdte az orvosi tanulmányait, általános orvosként végzett, de miután Csehszlovákiában háborús bűnösnek nyilvánították a magyarokat, itt nem fogadták el a diplomáját. Ekkor kezdődött a fogászat oktatása Pozsonyban, és végül ezt választotta. Vágsellyén rendelt, részt vett a helyi kórház építésében, és főorvos volt a fogászati klinkán. Édesapám már magától értetődő módon lett fogorvos, és a kórházban ismerte meg édesanyámat, akit Pozsonyból vezényeltek ide. László bátyámmal, aki állkapocs- és fejsebész, fogorvosi rendelőkben nőttünk fel, fel sem merült bennünk, hogy más szakmát is választhatnánk.

A fogorvosi szakma azért is öröklődik, mert nagyon drága a berendezés?
A kezdő befektetés 250 ezer euró körül mozog, ezért a legtöbb kolléga valóban fogorvosi családból származik.

Más orvosi szakokkal összehasonlítva mennyire nehéz a fogorvosi?
Az elméleti részben nincs számottevő különbség, de a kézügyességet illetően a sebészethez tudnám hasonlítani. Nemcsak azon múlik, jó fogorvos lesz-e valakiből, hogy mit tud, hanem azon is, mennyire jó a finommotorikája és technikája. A foghúzás sem csak erő függvénye, megfelelő technika is kell hozzá. Tulajdonképpen nem is húzni kell a fogat, hanem kilazítani, és nem mindegy, milyen irányba.

Meg lehet ezt az egyetemen tanulni? Mert gondolom, pácienseken nem gyakorolnak.
Ehhez tapasztalat kell. Elég kevés lehetőség van az egyetemen a gyakorlásra, a gumifejeken csak azt tudják a leendő fogorvosok elsajátítani, hogyan tájékozódjanak a szájüregben, mert velük szemben minden mintha egy tükörben lenne, és a kéznek is meg kell szoknia, hogy más irányba mozog. Sajnos főleg a Covid óta nagyon kevés beteget látnak el a hallgatók, mire befejezik az egyetemet.

Az a tény, hogy a fogorvosi ellátás nagyrészt önköltséges a betegek számára, hozzájárul ahhoz, hogy a hazai egészségügyben ez az ágazat működik talán a legmagasabb színvonalon?
Szerintem inkább azért ilyan magas szintű az ellátás, mert a fogászat gyorsan fejlődik. Amit öt éve csináltunk, annak ma már alig van nyoma, annyira digitalizálódik az egész. Például ma már nem kell lenyomatokat készíteni a fogkoronához, beszkenneljük a fogsort, és számítógépen tervezzük meg az egészet. A fogtechnikus kinyomtatja 3D-nyomdával, és sokkal megbízhatóbb, pontosabb modellt tud készíteni. Természetesen abban, hogy lépést tudunk tartani a fejlődéssel, annak is szerepe van, hogy nem a biztosítók által meghatározott pontokért és centekért dolgozunk.

Idén az egészségügyi minisztérium megszüntette a fogászati ellátásért járó kedvezményeket, amelyek feltétele volt az évi rendszeres szűrővizsgálat. Kevesebben járnak azóta fogorvoshoz?
Ebben az egészben a legnagyobb tragédia, hogy az a réteg, amelyik csak azért járt szűrővizsgálatra, mert utána a szájhigiéniához vagy az esetleges kezelésekhez hozzájárult a biztosító, most már nem jön. Pedig a fogászatban a megelőzés a legfontosabb, a tiszta fog, amelyen nincs lepedék, nem kezd el romlani. Ráadásul itt nem csak a fogakról van szó, a fogorvos a szájüregi rákok korai stádiumait, gyerekeknél bizonyos genetikai betegségeket is észre tud venni. Nem hiszem, hogy ezen annyit spórolt az állam, amennyit nyert volna a megelőzéssel. Azért annyira drága nálunk a fogellátás, mert az emberek többsége későn jön. Ha a megelőzésen lenne a hangsúly, mint Svájcban, sokan az egész életüket leélhetnék egyetlen szuvas fog nélkül.

Ezek szerint nem igaz, hogy a fogszuvasodási hajlam vagy más fogbetegségek genetikailag öröklődnek?
Csak a populáció nagyon kis hányada örököl fogakkal kapcsolatos betegségeket, mint például azt, hogy a zománcréteg nem alakul ki kellőképpen. A szuvasodás kizárólag a fogtisztítási szokásoktól függ, legfeljebb az öröklődik a családban, mennyi édességet fogyasztanak, hogyan törődnek a fogaikkal, és milyen fogorvoshoz járnak.

A fogzománcot tönkretehetik bizonyos gyógyszerek, vagy ez tévhit?
A tetraciklint tartalmazó antibiotiokumok gyermekeknél valóban maradandóan károsíthatják a fogzománcot. Ezért kell nagyon odafigyelni már a tejfogakra is, mert nem úgy van az, hogy úgyis kihullanak. A legújabb szakmai elvek szerint a szuvasodásnak indult tejfogat azonnal ki kell húzni, mert nagy mértékben befolyásolja az alatta lévő fogat. A legelején van egy időszak, amikor még kezelhető lenne, de a gyerekek többsége csak későn jut el először fogorvoshoz.

Mikor kellene elvinni a gyerekeket az első ellenőrzésre?
Amint megjelennek az első tejfogak. Ekkor kell megtanítani a gyereket a helyes fogtisztítási technikára, figyelni, hogyan fejlődnek a fogak.

Az emberek mekkora hányada tisztítja jól a fogát?
Talán öt százalék. Az alap az lenne, hogy egy szakember nézze meg a fogsort, mert ez minden embernél más, és ehhez kell igazítani a tisztítási technikát. Egyenmódszer nincs, mert mindenkinek máshogy állnak a fogai, más helyek kritikusak a fogsorban, sokan az egyik oldalt használják jobban rágáshoz, és folytathatnám. Nem is az a lényeg, hányszor mosunk naponta fogat, hanem a tisztítás minősége, mert ha a lepedék megjelenik a fogon, három nap alatt elkezdi kifejteni a hatását, megjelenik a fogkő, és az egy baktériumtelep.

Meddig kell, hogy tartson egy alapos fogmosás?
A berögzött információt, hogy naponta kétszer, legalább három percig mossunk fogat, el kellene engedni, mert hamis biztonságérzetet nyújt az embereknek, hogy ha ezt megteszik, akkor minden rendben van. A lényeg az, hogy végigmenjünk a fogakon fogkefével, fogközi fogkefével és fogselyemmel is. Nagyon jók a szonikus fogkefék, mert azok annyira vibrálnak, hogy ha már csak a fogsorára helyezi az ember, akkor is többet ér el, mint ha rosszul mosna fogat.

Sokan már fiatalkorban is egészséges fogakat reszeltetnek le, hogy villogó fehér koronákat helyeztessenek fel. Mit gondol erről?
A szép fogsor státuszszimbólum, de egy ilyen beavatkozásnak, ha nincs megfelelően előkészítve, komoly következményei lehetnek. Nálunk csak az előkészület akár egy évig is eltarthat, mert ismerni kell a beteg általános egészségi állapotát, tisztítási szokásait, azt, hogyan állnak a fogai. Előtte kezelni kell a szuvasodásokat, ki kell húzni a menthetetlen fogakat, megvárni, míg az íny begyógyul. Ha valaki külföldön egy hét alatt megcsináltatja a fogsorát, kétlem, hogy mindezt elvégzik. Sokan nem gondolnak arra, hogy ha lefedjük a fogakat koronákkal, amelyek kerámia-réteggel bevont cirkonból készültek, még jobban oda kell figyelni a tisztításra, mert a fém alá nem lát be még a röntgen sem.

Nagyon lereszelik a fogakat a koronák alá?
Különböző módszerek vannak. Lehet úgynevezett fazetteket (a fogpótlás fémvázának porcelán borítása – szerk. megj.) is ragasztani a fogakra, ezek 0,2 milliméter vastagságú fém-kerámia lapocskák, de ez nagyom technikaigényes eljárás a fogtechnikus és a fogorvos számára is. Le lehet úgy is köszörülni a fogakat, hogy alig marad belőlük valami, viszont jó sok hely marad a koronákra. A mai fogászatban minimális a köszörülés, ezért ha egy fogorvos nem használ nagyítószemüveget, mikroszkópot, az az első jele annak, hogy nem dolgozik igényesen.

Ha a korona alatt romlik, fáj a fog, van visszaút?
Lehet, de ilyenkor szinte minden esetben fogakat veszít az ember, és a végén a javítás kétszer annyiba kerül, mint ha hagyta volna a saját fogsorát úgy, ahogy volt. Az extrém beavatkozásokat ezért egészséges fogsor esetében nem is ajánlom, mert a fogászat orvoslás kell, hogy legyen, nem pedig biznisz. Sajnos sokszor a páciensek is türelmetlenek, mert akinek pénze van, annak ideje nincs, rá akarják erőszakolni az esztétikát az egészségügyre, de ez nem működik. A fogak formáját nagyon minimális reszeléssel, töméssel is meg lehet változtatni, nem kell rögtön korona.

A fogimplantátumok mikor indokoltak?
Például, ha egy fiatal gyerek kiüti az első fogát, nem fogom a két szomszédosat lereszelni, hogy ráhelyezzek egy koronát. De az az elképzelés, hogy kihúzatom az összes fogamat, becsavaroztatom az implantátumot, rárakatom a műfogakat, és többé nincs velük gondom, téves. Amint a csontunkba beraknak egy fémcsavart, azzal még többet kell törődnünk, mint a saját fogainkkal, mert ha az begyullad, az implantátum mellett elfertőződik az íny, visszahúzódik a csont, kilátszik a csavar. A fogimplantátum akkora beavatkozás a szervezetbe, hogy tényleg csak annak ajánlom, aki maximálisan oda tud figyelni a tisztán tartására.

Az implantátumok, koronák több ezer euróba kerülnek, ami sokak számára elérhetetlen. Nekik marad a kivehető fogsor?
A szociálisan rászorulóknak épp ez jelenthetne megoldást, mert lehet már olyan kivehető fogsort készíteni, ami sokkal szebb, mint az implantátum, és ugyanúgy tart. Sajnos ezzel kevés fogorvos foglalkozik, mert nincs benne annyi pénz, mint az implantátumokbam, és a biztosítók csak az elavult technológiát támogatják. Minden azon múlik, hogy felmérjük, hogyan harap az ember, hogyan működnek az ízületei, mekkora a nyelve és az alatta lévő mirigyek, mert a fogsort az arcizmok tartják a helyén, nem a csontok. Régen a technikus kapott egy modellt, de ebből nem tudta, hogyan, melyik oldalon rág a páciens. Manapság beszkenneljük az állkapocs mozgását, és a technikus ez alapján modellezi a fogsort.

A kivehető fogsorokat hogyan kell tisztítani?
Elég csak vízzel és fogkefével, nem szabad fogkrémet használni, mert összekarcolja. Rossz szokás az is, hogy sokan vízbe teszik, mert ott a szájflórából származó penész tovább burjánzik a fogsoron, és ettől begyulladhat az íny. Hetente többször kint kell hagyni a fogsort száradni, és utána bekenni fertőtlenítő géllel.

Manapság már a bevásárlóközpontokban is vannak fogfehérítő szalonok. Biztonságosak ezek?
Óvatos lennék, mert ha nagyon agresszív a fehérítőszer, kimarhatja az ínyt, vagy túl érzékennyé teheti a fogakat. Az alacsonyabb koncentrációjú szereket a beteg otthon is felviheti kb. két hétig naponta két órára, és maga ellenőrizheti, mikor érte el a kívánt színt. De magas koncentrációjú fehérítőt csak rendelőkben lenne szabad használni.

Az utóbbi években már felnőttek is viselnek fogszabályzót. Ez is divat, vagy valóban szükséges és hasznos?
Igényesség kérdése, de sokszor azért is kell fogszabályzó, mert az elromlott tejfogakat kihúzzák, és nem jól nőnek ki az állandó fogak. Ideális gyerekkorban felhelyezni a fogszabályzót, a legjobb a láthatatlan verzió, amit szintén számítógépes modellezéssel készítenek. Ezt minden étkezésnél le kell venni, és fogat mosni, de jobb, mint a drótozás, mert azt nagyon nehéz tisztán tartani. Azt is tudni kell, hogy aki meg akarja tartani a szabályozott fogsorát, annak éjszakára egész életében fogszabályzót kell viselnie. El lehet érni a hollywoodi mosolyt, de aztán folyamatosan foglalkozni kell azzal, hogy úgy is maradjon.

A fogászati turizmus egész Európában dívik, a svájciak Ausztriába, a németek Csehországba, az osztrákok Szlovákiába járnak. A szlovákiai páciensek hová veszik az irányt?
Magyarországra, leginkább Győrbe, és ma már Törökországba is. De ismétlem, aki egy hét alatt, előkészület nélkül megcsinál egy implantátumot, az nem komoly szakember. Aki pedig jó szakember, és tisztességgel végzi a dolgát, az külföldön is drága.

A cikk a Vasárnap 2024/33-as számában jelent meg 2024. augusztus 13-án.

Read More

Post Comment