Search by category:
Egyéb kategória

Egyre valószínűbb, hogy Ficóék javára fog eldőlni a rendőrharc

Egyre valószínűbb, hogy Ficóék javára fog eldőlni a rendőrharc

Tokár Géza

2024. 08. 06., k – 19:46

Tovább élesedik a rendőrháború a hatóságok kormánypártokhoz köthető tagjai és a jelenlegi pártok kiemelt tisztviselői ellen vezetett vizsgálatokat tartó nyomozók között. Újabban Michal Šúrek ügyész, a korrupciós nyomozók és a Čurilla-csoport mellett kiálló rendőrök kerültek a vezetőség célkeresztjébe.

A korrupcióellenes nyomozások négy kulcsszereplője, Michal Šúrek ügyész, a Nemzeti Bűn-üldözési Ügynökséget (NAKA) korábban vezető Ľubomír Daňko és két nyomozó, Pavol Ďurka és Ján Čurilla ellen még július végén indítottak büntetőeljárást. Mindannyian kulcs-szerepet vállaltak több kiemelt korrupciós ügyben is, például a Tisztítótűz fedőnevű akcióban is, melynek kapcsán több nagyvállalkozó, valamint Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitány, a Smer jelenlegi képviselője érintett. Gašpar a rendőrségi karrierje után a politikába igazolt, nem mellesleg a Büntető törvénykönyv módosításának beterjesztője, a fia, Pavol pedig a Szlovák Információs Szolgálatot (SIS) irányítja igazgatóhelyettesként.

A rendőrség belső ellenőrzése a nyomozók meggyanúsítása kapcsán arra hivatkozik, hogy a nyomozók visszaéltek a hivatali jogköreikkel, mivel szándékosan rosszul dokumentálták a kiemelt tanúk által elárult információkat a lehallgatások során. A rendőrséggel együttműködő szereplők vallomását csak egy úgynevezett technikai ügyiratban tüntették fel – így vizsgálatokat indíthattak olyan ügyekben, amelyekben ezt alapesetben nem tehették volna meg a kevés rendelkezésre álló bizonyíték miatt, illetve a védelem sem volt teljesen tisztában azzal, mivel is vádolják a meggyanúsított, jelenlegi kormányközeli szereplőket. Az információk elhallgatása emellett eltitkolta a védelem elől, hogy a vádak pontosan kitől is származnak, ugyanakkor a védekezést is megnehezítette. Šúrek a vádak szerint tudott az eljárásról és nem kifogásolta a folyamatot, miközben a NAKA munkatársai rendszeresen alkalmazták a módszert.

Az érintettek tagadják a felelősségüket, amennyiben azonban Šúrek, Daňko, Čurilla és Ďurka bűnössége beigazolódik, héttől tizenkét évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik őket.

Ellenzéki bírálat

Maroš Žilinka főügyész egyébként már felfüggesztette tisztségéből Šúreket, amit az ellenzék is erősen bírált. Branislav Vančo, a Progresszív Szlovákia (PS) képviselője szerint a legfőbb ügyésznek először azt kellett volna megvizsgálni, hogy Michal Šúrek meggyanúsítása mögött van-e valamilyen mögöttes szándék. „Félreállításával Žilinka a smeres bosszú végrehajtásának eszköze lett, aki megakadályozza a komoly botrányok kivizsgálását, a Smer csúcsvezetése érdekeinek megfelelően” – mondta Vančo. Rámutatott, hogy a törvény nem írja elő a meggyanúsított ügyész felfüggesztését, ez csak az egyik lehetőség. Felszólította a főügyészt, hogy a Tisztítótűz-ügyben kijelölt új ügyész ne vonja vissza a vádiratot.

Žilinka a közösségi hálón reagált a kritikára. „A PS mai állásfoglalása nem egyéb, mint a legfőbb ügyész elleni durva és sértő támadás. Politikai támadás a szlovákiai ügyészség első számú képviselője ellen egy olyan személyi döntés miatt, amely megfelel a törvényeknek, és meghozatala elengedhetetlen volt az ügyészség hitelességének megőrzése szempontjából. Egy inkorrekt támadás, a vonatkozó akta ismerete nélkül” – jelentette ki a főügyész azzal, visszautasítja, hogy bármelyik párthoz kössék a személyét. „Az olyan kijelentéseket, hogy a »smeres bosszú végrehajtásának eszköze vagyok, aki megakadályozza a komoly botrányok kivizsgálását«, nemhogy teljesen megalapozatlannak tartok, hanem egyenesen aljas szemtelenségnek” – hangsúlyozta.

Lefokozott rendőrök

Bár a Matovič-, majd a Heger-kormány idején több kiemelt ügyben is eljárás indult és az előző Fico-kormányhoz köthető tisztviselőket ítéltek el, az igazságszolgáltatás helyzete nem javult. A Smer vezető politikusai már évek óta hangoztatják, hogy az ellenük irányuló eljárások politikailag motiváltak – a Čurilla-csoport munkájával kapcsolatos kétségek pedig a kormánypárti szavazók számára azt hivatottak bizonyítani, hogy a nyomozók valóban elfogultan cselekedtek.

A rendőrségen és az ügyészségen belül is bizonyíthatóan törést okoznak a fejlemények. A Denník N portál adott először hírt arról, hogy 23 volt és jelenlegi nyomozó nyilatkozatot tett közzé a szervezett bűnözés ellen fellépő kollégáik védelmében. A nyilatkozat szerint az érintett nyomozók törvényesen, tisztességesen és pártatlanul jártak el. Michal Šúrek ügyészt szintén megvédték a már megszüntetett Különleges Ügyészség munkatársai. A legújabb hírek szerint az aktív nyomozók egy részét gyakorlatilag lefokozták, kevésbé fontos területekre helyezték át, többségük járási hivatalokban kötött ki. A rendőrség egyelőre nem kommentálta az értesüléseket.

A rendőrségen belül nem csak a Tisztítótűz kapcsán történnek új fejlemények. A héten derült ki, hogy augusztus végén távozik a rendőrségtől Martina Babacsová, aki a Gorilla-ügyben nyomozó csoportot vezette. Babacsová lépése nem példa nélküli, ugyanis korábban két másik vezető, Marek Gajdoš és Lukáš Kyselica is a felmondás mellett döntött. Az évtizedek óta húzódó ügy Jaros-lav Haščákot, a Penta vállalatcsoport volt tulajdonosát érintette, valamint többek között Jirko Malchárek korábbi gazdasági minisztert és Anna Bubeníková köztisztviselőt is érintette. A Babicsová-csoport által megfogalmazott vádakat februárban ejtették egy eljárási hibára hivatkozva, miután egy NAKA-nyomozó egyben önkormányzati képviselőként is ténykedett, de lehetőséget adtak az ismételt vádemelésre. 

Read More

Post Comment