Search by category:
Egyéb kategória

Már három orosz régióban hirdettek vészhelyzetet

Már három orosz régióban hirdettek vészhelyzetet

Mészáros Richárd

2024. 08. 11., v – 18:20

Több fronton súlyos harcok zajlanak az Ukrajnából betörő reguláris erők és az orosz védők között a kurszki régióban. A civil lakosság már tömegesen menekül a térségből. Zelenszkij ukrán elnök is megszólalt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök első ízben ismerte be a hétvégén, hogy az ukrán erők az oroszországi Kurszki területen harcolnak. Hozzátette, hogy a hadművelettel Kijev a 2022. évi orosz invázió után az igazságot akarja helyreállítani. Hozzátette: „Hálás vagyok a védelmi erők minden egységének, amelyek ezt biztosítják. Ukrajna bebizonyítja, valóban képes helyreállítani az igazságot, és a szükséges nyomást gyakorolni az agresszorra.” Sem Zelenszkij, sem az ukrán hadsereg nem közölt további részleteket csapataik orosz területen történő előrenyomulásának jelenlegi helyzetéről.

Meglódultak a gázárak

Egy közzétett félperces videóban ukrán katonák láthatók egy olyan Gazprom-logós épületben. Ukrajna azt állítja, a felvétel annak bizonyítéka, hogy az oroszországi, Kurszk térségében zajló offenzívájuk újabb sikereként teljesen ellenőrzésük alá vonták a nagyjából ötezer lakosú Szudzsa városát, beleértve az itt lévő, Gazprom-tulajdonú gáztranzit-állomást is, írja a Reuters. „A várost az Ukrán Fegyveres Erők ellenőrzik, a város nyugodt, minden épület épségben van. A stratégiai fontosságú Gazprom-létesítmény a 61. különálló sztyeppei brigád 99. gépesített zászlóaljának ellenőrzése alatt áll” – mondja a felvételen egy ukrán egyenruhás katona. A videó volt az első demonstráció az ukrán térnyerésről a határ orosz oldalán. A tranzitállomás megszerzése ellenére az orosz gázszállítások nem álltak le – igaz, a volumenük alacsonyabb, mint az ukrán offenzíva előtt volt. A gázpiacot így is felbolygatták a kurszki hírek: a holland TTF gáztőzsdén 40 eurón, idei csúcson zárt pénteken a szeptemberi határidős gázkontraktus ára.

Törnek előre az ukránok

A hétvégén jelentősen lelassult az ukrán offenzíva tempója, ugyanakkor területszerzés tekintetében inkább ukrán, mintsem orosz sikerekről lehet beszámolni. A hétvégi jelentések szerint Kijev további területeket foglalt el Oroszország kurszki régiójában – közölte a Newsweek. Az ukrán csapatok már akár 20-25 kilométerre is behatoltak Oroszország területére. Már Belgorod és Rosztov régiókat is lövik az ukránok. Moszkva igyekszik erősítést juttatni a térségbe: tartalékosokat és a csecsen Ahmat alakulat fegyvereseit vezényelték Kurszk környékére, de a Wagner zsoldosait is átdobták fehéroroszországi bázisukról. Fontos kiemelni, hogy az ukránok által megszállt terület pontos méretét nem lehet biztosra megállapítani: az például, hogy valahol tűzharc robban ki az oroszok és az ukránok között, nem jelenti azt, hogy az adott terület már ukrán ellenőrzés alatt állna. Kijev felderítői kilométerekkel is lehagyhatják a területbiztosításra kirendelt alakulatokat.

Orosz háborúpárti katonai bloggerek felháborodva osztottak meg egy olyan videót, amelyen egy lángokban álló orosz teherautó-konvoj látható a harcok központjától, Szudzsától mintegy 75 kilométerre északnyugatra, Rilszk város közelében. A videó tanúsága szerint egy ukrán csapásban legalább 14, katonákat szállító katonai jármű égett ki, számos katona meghalt. Az orosz bloggerek hazaárulással felérő felelőtlenségnek nevezték a katonák zárt hadoszlopban szállítását. Közvetett bizonyítékok szerint Oroszország elvesztette második Ka-52 „Alligator” harci helikopterét Kurszk felett, a kifejezetten ritka forgószárnyas vesztét egy ukrán hordozható légvédelmi rakéta okozta.

Menekülő orosz civilek

A kurszki előretörés az orosz civilek életét is gyökeresen felforgatta. A régió vészhelyzetek kezeléséért felelős minisztériuma bejelentette, hogy már több mint 76 ezer, határ menti területen élő orosz hagyta el az otthonát. Legtöbben Kurszk városában kértek menedéket, a település polgármestere szerint már több mint 16 ezren adtak be ideiglenes tartózkodás iránti kérelmet. És hogy a kurszki helyzet orosz szemszögből egyre súlyosabb, arra utal az a szombati hír is, hogy három oroszországi régióban azonnali hatállyal rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendeltek el. A Kurszk, Belgorod és Brjanszk régiókat érintő szigorú biztonsági és terrorellenes lépések mellett Moszkva a térségben összevonja erőit, hogy így ellensúlyozza Ukrajna legnagyobb támadását orosz szuverén terület ellen a háború 2022-es kezdete óta. Az intézkedés drasztikus lépésnek számít. A 3 régióban az ukrán csapatok kiszorítására hivatkozva az orosz Nemzeti Antiterrorista Bizottság és a Szövetségi Biztonsági Szolgálat szinte teljhatalmat kapott: kitelepítéseket rendelhetnek el, lényegében bárkit lehallgathatnak, korlátozhatják az alapvető szabadságjogokat, ill. a közlekedést és a kommunikációt, emellett nagyobb területeket, akár teljes településeket zárhatnak le.

A Kreml fél a pániktól

A Kreml valószínűleg azért döntött úgy, hogy terrorellenes hadműveletet hirdet a hadiállapot helyett, hogy lekicsinyítse a Kurszki területen történt ukrán behatolás jelentőségét. Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja megakadályozni az orosz társadalom elégedetlenségének növekedését – írja elemzésében a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW). Az elemzők a Versztka című orosz ellenzéki kiadványra hivatkoztak, amiben megjegyezték, Putyin adminisztrációja azt ajánlotta a képviselőknek és szenátoroknak, hogy „külön utasításig” ne kommentálják az említett eseményeket, vagy a lehető legrövidebben tárgyalják azokat, és csak hivatalos nyilatkozatokra hivatkozzanak. Putyin elnök tartózkodott a hadiállapot hivatalos kihirdetésétől, többször is kimutatta, nem hajlandó az orosz társadalmat teljes mértékben áthelyezni a háborús időszakra, és lemondott az általános mozgósításról, mint a belpolitikai elégedetlenség megelőzésére irányuló erőfeszítésekről – írja elemzésében az ISW. 

(MTI, Portf., Inx)

Read More

Post Comment