Egy mérgező medúzafajta lepte el Horvátországot!
2024. 08. 15., cs – 14:47
Csípése fájdalmas sérüléseket és hólyagokat okoz.
Az Adriai-tengeren az idén a szokásosnál is nagyobb a világító medúzák előfordulásának gyakorisága. Bár az Adriai-tenger északi részén gyakoribbak, idén tömegesen megjelentek annak középső részén is – ismertette az Index.hr nevű horvát portál.
A tudósok eddigi kutatásai alapján ez a faj a hosszabb meleg időszakokat és a rövidebb teleket kedveli, így az Adriai-tenger feltételei épp megfelelnek a számára.
Olja Vidjak, a horvát Óceanográfiai és Halászati Intézet tudósa rámutatott, hogy a tengeri környezetbe való emberi beavatkozás a medúzapopuláció növekedéséhez vezet, ugyanis az eutrofizáció (amikor a vízben felesleges tápanyagok felhalmozódnak) növeli a tenger termékenységét, ezáltal elősegíti a zooplanktonok túlszaporodását, amellyel a medúzák táplálkoznak. Ebből a szempontból a part menti területek a leginkább veszélyeztetettek.
Emellett a kisebb, medúzákhoz hasonló táplálékot fogyasztó halak intenzív halászata csökkenti a táplálékért folytatott versenyt, szintén hozzájárulva a medúzák túlszaporodásához.
A világító medúzák által okozott sérülés rendkívül kellemetlen, és tüneteiben az égési sérülésre hasonlít. Az ilyen sérülések sokáig gyógyulnak, és ráncos nyomokat hagyhatnak a bőrön.
Ha megcsípte ez a medúza, egy csipesszel vagy egy bankkártyával óvatosan eltávolíthatja a bőrén maradt csápmaradványokat. Ezután alaposan öblítse le a sebet tengervízzel.
Kerülje a közvetlen érintkezést a különböző sebekre használatos készítményekkel. A fájdalom enyhítése érdekében érdemes jéggel hűteni a területet, de csak egyes medúzafajták esetében, amelyeknél enyhe vagy közepes mértékű a csípés. Ha van önnél antihisztamin, például Zirtec vagy Zodac, nyugodtan vegyen be egy tablettát a csípés után, hogy enyhítse a reakciót. Ha erős fájdalmat tapasztal, vagy légzési nehézségei vannak, mielőbb forduljon orvoshoz.