Search by category:
Egyéb kategória

Nyitva a kapu, éljen az iskola!

Nyitva a kapu, éljen az iskola!

Tornyai Bianka

2024. 08. 31., szo – 18:37

Nádszeg |

Ünnepélyes keretek között nyitották meg a 2024/2025-ös tanévet a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetségének szervezésében a nádszegi Szent István király templomban. A szervezet köszöntötte az elsősöket, a nyugdíjba vonuló és a pályakezdő pedagógusokat is.

A nádszegi Szent István király templomban tartotta a XXIV. Országos Tanévnyitó Ünnepséget a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Nádszeg község önkormányzatával és más társszervezőkkel közösen augusztus 31-én. A rendezvényt a galántai Kodály Zoltán Daloskör nyitotta meg, Józsa Mónika vezényletével Kodály Zoltán Ének Szent István királyhoz című művével. Az ökumenikus istentiszteleten Elek László esperes plébános egyebek mellett a szülők felelős döntésének fontosságáról, Erdélyi Pál református lelkész pedig a szeretetről, a hűségről, a megbocsátásról mint az Úr Jézus Krisztus legfontosabb tanításáról beszélt. Csörgő Evelin, a helyi Petőfi Sándor Alapiskola egykori diákja szavalattal, Szarka Gyula előadóművész és Csiba Júlia énekes, valamint a galántai Kodály Zoltán Daloskör és a nádszegi Forrás zenekar szebbnél szebb dallamokkal tették ünnepivé a tanévnyitót.

„Nyitva a kapu, éljen az iskola!” – fogalmazott Fekete Irén, a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke megnyitva a 2024-25-ös tanévet. Beszédében kifejtette, itt az idő, hogy az iskolák megteljenek gyerekekkel, a pedagógusok is felkészültek az új tanévre, örömmel várják a régi és új tanítványokat. Kiemelte a család szerepét a gyermek életében. 

„A családban megtanulható, hogy mi a jó és mi a rossz, mi az anya, az apa és a nagyszülő szerepe. Megtapasztalható, mi az áldozatvállalás, gondoskodás, összetartás, szeretet, tisztelet” 

– fogalmazott hozzátéve, azért értékelődik fel napjainkban a család szerepe, mert megfelelő útmutatás nélkül könnyű eltévelyedni a világunkban, amelyet a gyors technológiai fejlődés jellemez. Úgy véli, ha a szülő és a pedagógus jó példával jár elöl, a gyerek olyan szilárd értékrendet kap, amely örökre vele marad, hogy a döntő pillanatokban jó irányba terelje. Mint mondta, hétfőn több ezer diák lépi át az iskolák kapuit, de a pedagógusoknak is elkezdődik a tanév. Nekik azt kívánta, váljon valóra a céljuk, amelyet magányos pillanataikban kitűztek maguknak, amikor a jövendőjükről elmélkedtek.

Ezután a magyar iskolába induló elsős gyerekek bemutatkozása és megáldása következett. A meghívott vendégek közül elsőként Balatoni Katalin Magyarország Belügyminisztériumának köznevelésért felelős államtitkára mondott beszédet, amelyben aláhúzta, a nemzet alapja és jövője a gyermek, ezért emelte meg Magyarország az állami támogatás összegét, hogy a magyar gyerekek anyanyelvükön tanulhassanak, továbbá ingyenes tankönyveket és 16 ezer olyan munkafüzetet adományozott az itt élő magyaroknak, amelyeket itteni pedagógusok állítottak össze.

A vendégek közül másodikként Petőcz Kálmán, az oktatásügyi minisztérium Kisebbségi Fejlesztési Főosztályának vezetője mindenkinek azt kívánta, legyen elég gyerek az iskolákban, a pedagógusokban legyen elég erő, tudás, elszántság, hogy végigvigyék ezt és a következő a tanéveket is. 

„Kívánom, hogy a pedagógusi hivatás olyan megbecsülésnek örvendjen a társadalomban, amely megilleti, legyen ez erkölcsi és anyagi megbecsülés is, hogy minél több rátermett fiatal válassza a pedagógusi pályát, mert a pedagógust nem tudja helyettesíteni semmilyen digitális technológia, mesterséges intelligencia. Kívánom, hogy a szülőkben és a gyámokban is legyen annyi elszántság és erő, hogy megfelelő családi támogatást tudjanak adni a gyerekeiknek és az iskoláknak is” 

– fogalmazott.

Végezetül Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke szólt az egybegyűltekhez a meghívottak közül. A Kárpát – medencei testvérszervezetek nevében kifejtette, az elődeink is a templom és az iskola egységének megtartására törekedtek, így nekünk is ezt kell tennünk. Egy indiánokról szóló történettel illusztrálva aláhúzta, együtt mindenre képesek vagyunk. 

„Szükségünk van egymásra, mert csak csapatban tudunk eredményesek lenni, ehhez pedig elengedhetetlen az alázat, az önfegyelem, a mások iránti elfogadás és szeretet” 

– mondta. A pedagógusi hivatás legfontosabb alapja szavai szerint a gyerekek szeretete, mert ha azt érzik, hogy olyannak szeretik őket, amilyenek, csüngeni fognak tanítójuk szaván.

Kapcsolódó cikkünk

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének szervezésében augusztus 31-én, szombaton tartották a XXIV. Országos Tanévnyitó Ünnepséget Nádszegen.

Az országos tanévnyitón, ahogy az minden alkalommal lenni szokott, Pedagógus Szolgálati Emlékérmeket adományozott a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetsége a nyugdíjba vonuló pedagógusoknak, majd bemutatta a pályakezdő pedagógusokat. Hozzájuk Szabó Edit nyugalmazott egyetemi tanár, az SZMPSZ Pozsony – Szenc Területi Választmány alelnöke intézett néhány kedves szót útravalóul. Határozottan úgy véli, tökéletes volt a kezdő pedagógusok pályaválasztása, mert az övék egy csodás, sokszínű kalandos út. 

„A mit ugyan adott, de a miért, a mivel és a hogyan a pedagógus kezében van. Teremtsék meg a feltételeket ahhoz, hogy az önökre bízottak élménygazdagon, jó hangulatban, bő választási lehetőségekből kiindulva, egyéni fejlődési ütemüknek megfelelően tudjanak haladni. Ne feledjék, önök iránytűként szolgálnak” 

– hangsúlyozta.

A tanévnyitó zárásaként, a hagyományoknak megfelelően, minden szlovákiai magyar intézményhez szólt az üzenet, amelyet Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója mondott el. Ebben elhangzott, hogy az ország 670 intézményében 50 ezer diák tanul anyanyelvén. A kisiskolásokhoz szólva Fodor Attila kifejtette, rajtuk múlik, milyen célokat tűznek ki maguk elé és azok elérésére mennyi szorgalmat és munkát áldoznak. A szülőket emlékeztette arra, hogy a gyermekek és a fiatalok oktatása, nevelése és fejlesztése a család és az iskola együttes felelőssége és feladata. A pedagógusokat arra biztatta, igyekezzenek szakmai hozzáértéssel, bölcsességgel és megfontoltsággal rendet, nyugalmat, biztonságot hozni az intézményeik életébe akkor is, amikor hatalmas változásokon megy át a közoktatási törvény és be kell vezetni az új Állami Oktatási Programot. Végezetül minden jelenlévőnek örömteli, izgalmas, kihívásokban bőséges, eredményekben és sikerekben gazdag tanévet kívánt.

Read More

Post Comment